Într-un sat românesc, Porumbacu de Sus, în această toamnă aurie și călduroasă, suntem invitați de Asociația My Transilvania să savurăm mâncarea gustoasă, de sezon, pregătită de locanici.
Ce înseamnă brunch cu My Transilvania?
Brunch-ul cu Asociația My Transilvania este un eveniment centrat pe cultura gastronomică locală susținută de tradițiile satului. Manifestarea are trei aspecte: primul este cel gastronomic oferindu-se un bufet bogat cu specialități locale. Cel de-al doilea este plimbarea pe ulițe, vizitându-se obiectivele locale sau pornind într-o drumeție prin împrejurimi.
Cel de-al treilea aspect este reprezentat de atelierele tematice care, depinzând de zonă, pot fi ateliere de producție de alimente, workshop-uri legate de un meșteșug sau de cultură locală.
Brunch-ul cu Asociația My Transilvania se desfășoară între orele 11:00 și aproximativ ora 16:30, în curțile oamenilor din sate.
Ce trebuie să faci pentru a participa la un Brunch
Brunch-ul este anunțat pe site-ul www.eat-local.ro, cu 30 de zile înainte de eveniment și tot pe acest site se poate face și plata. Donația este de 100 lei pentru un adult iar copiii sub 14 ani participă gratuit. Evenimentele organizate de Asociația My Transilvania au un număr limitat de participanți dat de disponibilitatea spațiului gospodăriei.
Asociaţia My Transylvania
Asociația My Transilvania este din Sibiu și este condusă de Cristian Cismaru. Principala sa activitate este de organizator de evenimente care promovează cultura gastronomică și patrimoniul local din Transilvania.
Transilvanian Brunch promovează produsele locale, evenimentele desfășurându-se chiar în gospodăriile țăranilor din sate.
Începând cu 2018, brunch-urile organizate inițial în sudul Transilvaniei de Asociația My Transilvania, s-au extins și în Oltenia și Muntenia iar din anul 2019 au fost organizate brunch-uri și în Transilvania de Nord, Banat, Dobrogea, Maramureș și Moldova.
Brunch-ul de la Porumbacu de Sus
Programul este următorul:
11:00 – 13:00 Brunch cu bufet și specialități locale de sezon
13:00 – 15:00 Plimbare prin sat și pe dealurile dimprejur
15:00 – 16:00 Ateliere pentru copii și adulți: pâine, pictură, olărit
În concluzie, lăsăm terasele sofisticate ale Bucureștiului și, la umbra pomilor din curtea unei gospodării din Porumbacu de Sus, vom degusta brânzeturile localnicilor, pasta de jumeri”, budinca de ștevie, hencleșul săsesc sau plăcinta cu rubarbă și vom bea o socată răcoritoare sau un sirop de fructe. După care, plimbare prin sat, pe ulițele din Porumbacu de Sus și apoi vom face pâine, vom picta și vom olări.
Mulțumiri în avans Asociației My Transilvania, pentru experiența ce ne așteaptă la Porumbacu de Sus.
Informații și fotografii de pe site-ul Asociației My Transilvania